سایت ثبت نام ابلاغ الکترونیکی دادگستری و قضایی sakha2

سایت ابلاغ الکترونیکی دادگستری و قضایی

به منظور کوتاه تر شدن روند رسیدگی به پرونده ها و ابلاغ سریعتر اوراق قضایی، مراجعین باید در بدو تشکیل پرونده در دادگاه، در سامانه الکترونیک ثبت نام نمایند. سپس در دفاتر خدمات قضایی و یا واحدهای قضایی، احزار هویت شده و رمز شخصی به ایشان تحویل می شود. پس از احراز هویت و اختصاص رمز، افراد می توانند با مراجعه به سامانه ابلاغ الکترونیکی، ابلاغات مربوط به پرونده های خود را مشاهده نمایند.

1- آدرس سامانه ابلاغ الکترونیکی دادگستری و قضایی:
sakha2.adliran.ir

2- پس از ثبت نام، ثبت نام کننده بایستی به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی برای احراز هویت ثبت نام کننده، مراجعه کند. (برای احراز و تأیید هویت در شیراز به دفاتر خدمات قضایی و واحدهای قضایی و در شهرستان های استان نیز به دادگستری حوزه قضایی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور دریافت نمایید.)

3- ثبت نام برای وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی دادگستری، اصحاب دعوی دارای پرونده در دستگاه قضایی و افرادی که با دادگستری در ارتباط هستند و کار حقوقی انجام می دهند الزامی است. (در نهایت همه افراد در سراسر کشور باید با ثبت نام در سامانه و دریافت کد کاربری، پست الکترونیک قضایی دریافت نمایند)

4- در مرحله نخست، این سامانه در استان های فارس و قزوین به صورت آزمایشی به بهره ‌برداری رسیده است و پس از مدتی، استفاده از آن در کل کشور الزامی خواهد شد.

با این سامانه روش های ابلاغ سنتی در سیستم قضایی حذف خواهد شد و دیگر نیازی به مراجعه حضوری ابلاغ کننده در منازل مردم نیست. ابلاغ های دادگاهی بلافاصله پس از ثبت در شعب دادگستری در کارتابل افراد قرار خواهد گرفت. تا این مرحله ابلاغ به صورت قانونی انجام شده است. در صورتیکه فرد به کارتابل خود مراجعه نموده و ابلاغیه را رویت نماید کیفیت ابلاغ به واقعی تغییر خواهد یافت. زمان قرار گرفتن ابلاغیه در کارتابل و نیز زمان رویت ابلاغیه به تفکیک گزارش خواهد شد.

مراجعین به دستگاه قضایی تنها در صورت دارا بودن شناسه کاربری و رمز عبور از سامانه بالا می توانند دادخواست یا شکواییه خود را پیگیری نمایند.

هر ایرانی باید یک نشانی الکترونیکی از سامانه بالا داشته باشد که اوراق قضایی برای تمام عمر به این آدرس ارسال خواهد شد.

پس از ثبت نام الکترونیکی و اخذ شناسه کاربری و رمز، ابلاغات قضایی همه افراد با مراجعه به سامانه قابل دسترسی و مشاهده خواهد بود و از طریق پیامک و ایمیل نیز به افراد اعلام می گردد تا به سایت مراجعه کنند. پیامک و ایمیل تنها جنبه اطلاع رسانی داشته و مبنای ابلاغ، قرار گرفتن اطلاعات بر روی سامانه است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

2 نظر

  1. avatar
    رحمت اله گودرزی

    به نام خدا. اگر به این شیوه که در توضیحات آمده است برای همه عمل شود، بسیار خوب است و لازم است به قاضیان محترم هم توضیح داده شود که با توجه به ساده شدن ارسال ابلاغ به هیچ وجه قبل از ابلاغ و ارسال و دریافت آن و طی شدن مدت قانونی، حکم جلب کسی صادر نشود. با تشکر.

  2. avatar
    منصور

    سلام. عالی بود مرحبا.

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>