ویژگی های درب ضد حریق

درب ضد حریق

درب های ضد حریق به دو دسته درب ضد حریق فلزی و درب ضد حریق چوبی (دودبند) تقسیم بندی می شوند. درب ضد حریق دربی است که می تواند بین یک تا دو ساعت در برابر آتش مقاوم بماند و از گسترش آتش به فضاهای دیگر جلوگیری کند. توجه شود که این نوع درب ها به گونه ای نیستند که اصلاً در آتش نسوزند، بلکه فقط برای چند ساعت در برابر حریق مقاوم باقی می مانند.

معمولاً چهارچوب درب ضد حریق از جنس فولاد و روکش درب از ورق فولاد با پوشش رنگ تمام کوره ای می باشد. داخل درب، پشم سنگ نسوز عایق حرارتی قرار دارد که در برابر آتش تا 4 ساعت در دمای 800 درجه سانتی گراد مقاوم است. جهت جلوگیری از ورود دود، اطراف درب با لاستیک درزگیر نسوز پوشانده شده است. همچنین نکته قابل توجه این است که در حرارت بالا، دود سمی تولید نمی کند.

در ساختمان ها برای تامین فرصت و زمان مورد نیاز برای افراد جهت فرار از آتش سوزی و همچنین برای محافظت از سازه و اجزای ساختمان و نیز کاستن خسارات حاصل از آتش سوزی، از درب ضد حریق استفاده می گردد.

فلسفه وجودی درب ضد حریق این است که این درب باید بدون هر گونه قفل و عامل نگه دارنده ای باشد. در حقیقت درب ضد حریق برای زمانی تعبیه شده است که افرادی که در محیط هستند احتمالاً کلیدی همراه خود ندارند و یا حتی اگر هم کلید دارند احتمال این وجود دارد که توانایی برای باز کردن درب نداشته باشند. برای همین منظور است که دستگیره های آنتی پنیک را برای درب های ضد حریق تعبیه می کنند که شخص بتواند با کمترین فشار و کمترین اتلاف زمان، خود را به پله های فرار رسانده و از مکان آتش سوزی جان سالم به دربرد. در پشت درب ضد حریق نیز لولا هایی نصب شده است که به صورت پروانه و دارای فنر می باشد.

استاندارد فعلی بر این است که اگر از کف ساختمان تا کف آخرین واحدی که ساکنین در حال زندگی هستند کمتر از 32 متر باشد باید از در ضد حریق فلزی استفاده شود و برای ساختمان هایی که بیشتر از این متراژ می باشد باید درب ضد حریق چوبی استفاده شود. ضخامت در ضد حریق چوبی باید بیشتر از 5 سانتی متر باشد تا بتواند 120 دقیقه در برابر شعله های آتش مقاومت کند. جنس در ضد حریق چوبی باید از چوب طبیعی باشد و هیچ گونه رنگ کاری و CNC کاری بر روی آن انجام نگردد. برای درب ضد حریق چوبی می توان از چهارچوب فلزی یا چهارچوب چوبی استفاده کرد.

کاربرد درب ضد حریق:
– درب های اضطراری خروج اماکن اداری، مسکونی و هتل ها و برج ها و پاگرد پله اضطراری ساختمان
– موتورخانه ها
– اتاق سرور
– بیمارستان ها
– فروشگاه ها و انبارها
– کارخانه ها

در هنگام خرید درب ضدحریق موارد زیر را در نظر داشته باشید:

– مقاومت در برابر حریق بر حسب ساعت و دقیقه که از یک ساعت نباید کمتر باشد.

– ضخامت ورق فولادی کار شده در داخل درب که نباید از 1 میل کمتر باشد.

– وجود دستگیره آنتی پنیک که به صورت ضربه ای در را باز می کند.

– وزن درب بایستی بیش از 100 کیلوگرم باشد.

و در انتها تصاویری از درب ضد حریق :
درب ضد حریق
درب ضد حریق
درب ضدحریق
درب ضدحریق
درب ضد حريق

درب ضدحريق
درب ضدحريق
درب ضد آتش
درب ضد آتش
در ضد حریق

درب ضد حریق

درب ضدحریق

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>