درب HDF چیست؟

درب hdf

اچ دی اف، مخفف High Density Fiberboard به معنی تخته فیبر با وزن مخصوص بالاست. چگالی HDF بیش از 800 کیلوگرم بر متر مکعب است.
به طور کلی تخته فیبرها از نظر فشردگی به سه دسته تقسیم می شوند:
1- LDF مخخف Low Density Fiberboard فیبری است با وزن مخصوص کم. کاربرد در ساخت پروفیل های تزئینی، غرفه های نمایشگاهی و…
2- MDF مخفف Medium Density Fiberboard فیبری است با وزن مخصوص متوسط. MDF هم به صورت خام و هم به شکل روکش شده تولید می شود. روکش های MDF شامل روکش های چوبی، کاغذی، ملامینه، PVC و… می باشد.
3- HDF مخفف High Density Fiberboard فیبری است با وزن مخصوص بالا. کاربرد در روکش های درب، پله ها، کفپوش ها، قفسه های صنعتی، میز کار و…. استحکام و قیمت مناسب HDF باعث رواج این نوع درب در صنعت ساختمان شده است.

درب اچ دي اف

به دلیل زیبایی و تنوع، درب های HDF سهم بزرگی از بازار درب های داخلی را تصاحب کرده اند. درب های اچ دی اف از نظر رنگ آمیزی، به دو صورت خام و رنگ شده در ساختمان ها به کار می روند که نوع خام آن بدون رنگ می باشد و پس از تحویل توسط مالک یا سازنده می بایست رنگ شود؛ اما نوع رنگ شده درب های اچ دی اف در کارخانه، رنگ می شوند.

از HDF در صنعت درب سازی به سه شکل استفاده می شود:

الف) HDF قالب گیری شده: به کمک پرس HDF در قالب، آن را به اشکال دلخواه درآورده و سپس روی آن طرح ایجاد می شود.

ب) استفاده از HDF به صورت ورق: معمولاً ورق های اچ دی اف دارای ضخامت 3 میلیمتر بوده و روی آن شیارهایی شبیه طرح چوب ایجاد می شود. روی ورق اچ دی اف، می توان به کمک دستگاه CNC طرح های متنوع ایجاد نمود. ورق های اچ دی اف، قابلیت رنگ آمیزی دارند.

ج) HDF روکش شده با HPL و PVC: ورق های HDF را با روکش ملامینه یعنی HPL یا روکش PVC، روکش می کنند.

درب اچ دی اف

پرسش: از درب HDF در کدام قسمت خانه می توان استفاده کرد؟
پاسخ: درب اچ دی اف، بیشترین کاربرد را در اتاق خواب و سرویس های بهداشتی دارد. چنانچه می خواهید از درب HDF برای ورودی ساختمان استفاده کنید، بهتر است به جای استفاده از یک ورق 3 میلیمتری، از دو ورق 3 میلیمتری پرس شده استفاده شود تا هم استحکام درب بیشتر شده و هم بتوان برای زیبایی بیشتر؛ شیارهای CNC عمیق تری ایجاد نمود.

پرسش: آیا از درب HDF می توان برای در سرویس بهداشتی استفاده نمود؟
پاسخ: اگر میزان رطوبت اندک باشد، از درب HDF می توان برای درب سرویس بهداشتی استفاده کرد، اما همیشه احتمال پوسیدگی آن، در محیط های مرطوب وجود دارد. خصوصاً اینکه هنگام رنگ آمیزی درب های HDF قسمت زیرین آن معمولاً رنگ نمی شود که باعث جذب آب از قسمت زیرین درب شده و به مرور زمان باعث تخریب ورق HDF می شود.

پرسش: آیا نصب ورق های گالوانیزه و آلومنیوم در قسمت زیرین درب های چوبی سرویس بهداشتی، از پوسیدگی درب در اثر طوبت جلوگیری می کند؟
پاسخ: خیر! نصب ورق های گالوانیزه از پوسیدگی درب جلوگیری نمی کند و تنها محل پوسیده را پنهان می کند! همچنین محل مناسبی برای تخم گذاری سوسک ها فراهم می آورد.

درب داخلی hdf
درب hdf چیست – درب hdf با روکش pvc – درب چوبی hdf – درب های hdf
درب چوبی hdf
درب داخلی hdf – تفاوت درب hdf با mdf – درب اچ دی اف – درب اچ دي اف – درب hdf
درب hdf
درب hdf

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>