درب HPL و درب ملامینه چیست؟

درب hpl

درب HPL ملامینه از جمله درب های روکشی می باشد که ورق رویه آن HDF است که بر روی آن یک ورق نازک از کاغذ کرافت پرس شده است. پس نام بهتر برای این نوع درب های روکشی، HDF ملامینه یا به اختصار درب ملامینه است. توجه کنید که در این نوع درب ها، معمولاً کل درب از HPL ساخته نمی شود و فقط سطح روی درب ملامینه است. HPL دارای مقاومت رطوبتی و حرارتی است و اگر ملامینه بر روی ورق HDF با ضخامت 5 میلیمتر و فشردگی 920 قرار گیرد، در برابر ضربه نیز مقاومت بالایی خواهد داشت.


درب های HPL نسبت به درب HDF و MDF کم هزینه تر می باشد. زیرا درب های HPL به علت داشتن روکش ملامینه دیگر نیازی به رنگ شدن ندارند و درنتیجه اضافه بهای رنگ شدن درب که در دو مدل بالا وجود داشت از این نوع درب ها کسر می گردد. به علت سرعت بالای تولید این محصول در پروژه های انبوه سازی (که نیاز می باشد تا در کمترین زمان ممکن تحویل درب ها میسر شود) درب HPL بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. البته این را نیز باید در نظر داشت که در مقابل مزیت کم هزینه تر بودن و سرعت بالای ساخت این نوع درب ها معایبی نیز دارند که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. یکی از عیب های مهم و اصلی این نوع درب ها کیفیت پایین آنها نسبت به درب های HDF ،MDF و… می باشد. درب های HPL معمولاً دوام خوبی ندارند.

پرسش: از درب HPL در کدام قسمت خانه می توان استفاده کرد؟
از درب HPL یا همان HDF ملامینه برای درب اتاق ها، درب سرویس بهداشتی و حمام استفاده می شود. البته با توجه به مقاومت نسبتاً خوب HDF می توان به عنوان درب ورودی نیز از آن استفاده کرد، هرچند که برای درب های ورودی، اولویت با درب های ضدسرقت است.

پرسش: آیا درب HPL کاملاً ضد آب است؟
پاسخ: خیر! همانطور که گفته شد، درب های HPL در حقیقت ورق HDFی است که یک لایه ملامینه روی آن پرس شده است و با توجه به اینکه کلاف درب ها از چوب است و روی آن روکشی نیست، در صورت نفوذ آب به چوب (خصوصاً قسمت زیرین درب)، چوب آب را جذب کرده و به مرور زمان رطوبت از پشت ورق ملامینه به HDF زیرین می رسد. بنابراین حتماً باید دور تا دور درب خصوصاً زیر درب به خوبی با رنگ پوشش داده شود. البته برای اطمینان بیشتر، می توان قسمت زیرین درب ملامینه را با رزین ABS که در ساخت درب های ضد آب ABS استفاده می شود یا رنگ های شافن پوشش داد.

درب hpl

برخی از تولید کنندگان درب های ملامینه دور تا دور درب ملامینه را با ورق های ضدآب ABS پوشش می دهند که باعث افزایش مقاومت درب ملامینه در برابر رطوبت خواهد شد، اما به دلیل عدم همخوانی ورق های ملامینه و ABS از نظر ظاهری، نتیجه کار، زیبایی لازم را نخواهد داشت. چنانچه از نظر مشتری، ضدآب بودن درب، اهمیت زیادی داشته باشد، بهتر است از درب های ABS استفاده شود. البته همانطور که ذکر شد، با استفاده از رزین ABS تنها در قسمت زیرین درب HPL و رنگ کردن چوبِ قسمت های کناری و بالای درب به مقاومت خوبی در برابر رطوبت دست پیدا خواهیم کرد و همین میزان کفایت می کند.

به جای ورق HDF از MDF نیز می توان استفاده کرد. از MDF سه میلیمتر با روکش کاغذی و ملامینه معمولاً برای ساخت درب های کمد دیواری استفاده می شود و MDF های 8 و 16 میل روکش ملامینه در ساخت درب های پارتیشن بندی های اداری استفاده می شود. هر چند استفاده از این ورق ها برای ساخت درب های اتاق و یا سرویس بهداشتی نیز مشکلی ایجاد نمی کند، اما به لحاظ هزینه و کیفیت جایگزین های مناسب تری نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به درب HPL اشاره کرد.

درب hpl
درب hpl
درب اچ پی ال
درب اچ پی ال
درب اچ پی ال
درب اچ پی ال
درب چوبی اچ پی ال
درب hpl

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>