ثبت و رصد امواج گرانشی برای اولین بار

موج گرانشی

آلبرت اینشتین حدود یک قرن پیش پیش بینی کرده بود که نیروی جاذبه حاصل خمیدگی صفحه فضا-زمان است. همچنین وی در نظریه نسبیت عام خود پیش بینی کرده بود که امواج گرانشی در جهان وجود دارد و این امواج با سرعت نور در جهان و در صفحه فضا-زمان حرکت می کنند. اما تاکنون وسیله ای برای ثبت این امواج ساخته نشده بود و درک ما از جهان عمدتاً به کمک امواج نوری (فوتون ها) و ذرات کیهانی بوده که از نقاط دور به ما رسیده است. تا اینکه حدود چند ماه پیش از وسیله ای پرده برداری شد که برای ثبت و رصد امواج گرانشی به کار می رفت. این ابزار توسط محققان رصدخانه موج گرانشی تداخل لیزری (لایگو) تهیه شده و اولین موج گرانشی که حاصل ادغام دو سیاهچاله است توسط آن به ثبت رسیده است. سیاهچاله مذکور در فاصله یک میلیارد سال نوری از زمین قرار داشت و در حقیقت این برخورد یک میلیارد و سیصد میلیون سال پیش رخ داده بود!


این کشف نتیجه دهها سال تحقیق بوده و می تواند عصر تازه ای برای علم نجوم به ارمغان بیاورد؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر وجود چنین امواجی در دست نبود که با این کشف وجود امواج گرانشی به اثبات رسید و از این پس می توان دنیا را علاوه بر ذرات فوتون، از دریچه امواج گرانشی نیز مشاهده کرد و به عبارتی امواج گرانشی شیوه ی تازه ای برای دیدن کیهان فراهم می کند.

امواج گرانشي
تعریف امواج گرانشیامواج گرانش – كشف امواج گرانشی – موج گرانش – موج گرانشی – موج گرانشي

یکی از کاربردهای این کشف می تواند بررسی نقاط تاریک فضا باشد. از دیگر کاربردهای این کشف مشاهده اعماق دورتری از فضا است.

اینشتین پیش بینی کرده بود که اگر جاذبه در یک ناحیه ناگهان تغییر کند (مثلاً پس از انفجار یک ستاره) امواج انرژی گرانشی با سرعت نور در کیهان منتشر خواهد شد و باعث تاب برداشتن یا کش آمدن صفحه فضا می شود. هرچند این اثر بسیار خفیف است، اما فناوری کنونی امکان ردیابی آن را فراهم ساخته است.

امواج گرانشی
امواج گرانشی چیست؟ – امواج گرانشي – کشف امواج گرانشی – آشکارسازی امواج گرانشی – ردیابی امواج گرانشی

این تحقیق در نشریه فیزیکال ریویو لترز منتشر شده است.
منبع: فیزیکال ریویو لترز

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. avatar
  میرزایی

  با سلام و احترام.
  از اینکه با سایت زیبای شما آشنا شدیم خوشحالیم.
  امیدوارم سایت روز به روز موفق تر و بهتر از قبل باشد.

  Agahi90.ir
  رسانه آگهی90
  با سپاسی بیکران

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>