فلوکستین توضیحات کامل دارو

فلوکستین

فلوکستین Fluoxetine دارویی است که برای درمان افسردگی، اعتیاد به الکل، اختلالات وسواسی جبری، بیماری دوقطبی، پرخوری عصبی، حملات ناگهانی ترس و نگرانی، اختلال نقص توجه، اختلال شخصیت مرزی، سردرد، اختلالات خواب، بیماری های روانی، فوبیا، اختلال استرس پس از سانحه و… ممکن است تجویز شود. تعدادی کمی از افراد (خصوصاً افراد زیر 25 سال) در اثر مصرف دارو در مراحل اولیه، علائم افسردگی آن ها شدیدتر شده یا تفکر خودکشی به سراغشان می آید؛ بنابراین لازم است همه افراد حتی آن ها که فلوکستین را برای بیماری های غیر از افسردگی استفاده می کنند، با پزشک خود درباره خطرات احتمالی داروهای ضدافسردگی مشورت نمایند.


توجه: اطلاعات ارائه شده در این بخش، از منابع پزشکی مختلف گردآوری شده است و این سایت مسئولیتی در قبال آن ها ندارد. لطفاً قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک متخصص مشورت نمایید.

شکل های دارو:
کپسول: 10 و 20mg
شربت: 20 mg/5ml

دسته دارو:
فلوکستین در دسته دارویی ضد افسردگی Antidepressants قرار می گیرد.

موارد مصرف:
برای درمان افسردگی، اعتیاد به الکل، اختلالات وسواسی جبری، بیماری دوقطبی، پرخوری عصبی، حملات ناگهانی ترس و نگرانی، اختلال نقص توجه، اختلالات خلق پیش از قاعدگی، اختلال شخصیت مرزی، سردرد، اختلالات خواب، بیماری های روانی، فوبیا، اختلال استرس پس از سانحه و… تجویز شود.

چگونگی اثر دارو:
این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب شده و با مهار بازجذب سروتونین در سیستم اعصاب مرکزی اثر خود را اعمال می نماید. در کبد متابولیزه و به متابولیت فعال تبدیل می گردد که به آهستگی دفع می شود. دفع کامل آن چند هفته طول می کشد. نیمه عمر دارو 1 تا 3 روز پس از مصرف مقدار واحد می باشد.

نحوه مصرف فلوکستین:
1) افسردگی، بیماری دوقطبی، اعتیاد به الکل، cataplexy، میوکلونوس: در بزرگسالان از راه خوراکی مقدار mg/day 20 هنگام صبح مصرف می شود. مقدار مصرف بعد از چند هفته به mg/day 40 افزایش می یابد که هنگام صبح و ظهر مصرف می شود. مقدار مصرف نباید از mg/day 80 تجاوز کند. در کودکان 18-8 سال (فقط برای درمان افسردگی) با mg 20-10 یک بار در روز شروع شود و پس از یک هفته استفاده از mg/day 10 فلوکستین mg 20 در روز استفاده شود. اگر وزن کودک کم باشد باید با میزان mg/day 10 شروع شود و پس از چند هفته به mg/day 20 افزایش یابد.

2) درمان نگهدارنده در افسردگی (تازه تشخیص داده نشده) در بیماران با وضعیت تثبیت شده: در بزرگسالان mg 90 یک بار در هفته (دوز یک بار در هفته، هفت روز پس از آخرین دوز روزانه mg 20 شروع شود)

3) اختلال وسواس اجباری: در بزرگسالان ابتدا با mg 20 در روز شروع شود و به تدریج بعد از چند هفته بسته به نیاز و تحمل بیمار به mg/day 80-60 افزایش یابد. در کودکان 17-7 سال ابتدا با mg 10 در روز شروع شود و پس از دو هفته به mg/day 20 افزایش یابد. محدوده درمانی mg 60-20 می باشد. کودکان کم وزن باید تنها به میزان mg/day 30-20 ظرف چند هفته افزایش دوز داشته باشند. بیشترین میزان داروی مصرفی در روز mg/day 60 می باشد.

4) پرخوری عصبی bulimia nervosa: مقدار 60 میلی گرم در روز به هنگام صبح.

5) اختلالات خلق پیش از قاعدگی: در بزرگسالان mg/day 20 مصرف شود. دوز ماکزیمم mg/day 80 می باشد. دارو می تواند به طور پیوسته یا متناوب به بیمار داده شود.

6) درمان کوتاه مدت حملات اضطرابی (با یا بدون آگروفوبیا): mg 10 یک بار در روز به مدت 7 روز، سپس در صورت نیاز به mg/day 20 افزایش یابد. بیشترین میزان داروی مجاز در روز mg 60 می باشد.

موارد منع مصرف:
– مصرف همزمان با مهار کننده های مونوآمین و اکسیداز باعث افزایش اثرات مرکزی این داروها می شود و خطر سمیت وجود خواهد داشت. غلظت پلاسمایی بعضی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای توسط این دارو افزایش می یابد. این دارو با افزایش آستانه تشنج و نیز با افزایش غلظت پلاسمایی کاربامازپین و فنی توئین اثر داروهای ضد صرع را تغییر می دهد.

– در بیمارانی که به دارو حساسیت دارند و نیز در بیمارانی که در 14 روز اخیر از داروهای مهارکننده MAO مصرف می کنند منع مصرف دارد.

– داروهای مهارکننده MAO و تیوریدازین نباید زودتر از 5 هفته از قطع فلوکستین به بیمار داده شود.

– در بیمارانی که ریسک بالای خودکشی دارند و یا کسانی که سابقه تشنج مانیا (شیدایی)، دیابت، بیماری قلبی، کلیوی و یا کبدی دارند با احتیاط مصرف شود.

تداخل دارویی:
– انسولین و داروهای ضدقند خوراکی می توانند در مصرف همزمان با فلوکستین قند خون را تغییر دهند.

– مصرف همزمان مهارکننده های MAO باعث ایجاد سندرم سرتونین (بی قراری عصبی، لرز و تغییر سطح هوشیاری) می شوند. در صورت مصرف فلوکستین، این داروها زودتر از 5 هفته نباید شروع شود و در صورت مصرف این داروها مصرف فلوکستین بعد از 14 روز آغاز شود.

– در صورت مصرف همزمان با سوماتریپتان ممکن است ضعف، افزایش رفلکس ها و عدم هماهنگی پیش آید.

– در صورت مصرف فلوکستین، تیوریدازین نباید زودتر از 5 هفته آغاز گردد.

– مصرف همزمان ترامادول باعث ایجاد سندرم سروتونین می شود.

– از مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای دارای پیوند پروتئینی بالا (مانند وارفارین) اجتناب شود.

– اثر بر آزمایش های تشخیصی

عوارض جانبی:
تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، درد شکم، اسهال، یبوست، بی اشتهایی همراه با کاهش وزن، تغییر احتمالی در قند خون، اختلالات خونی، خشکی دهان، خواب آلودگی، تشنج، اضطراب، سردرد، بی خوابی، تپش قلب، لرزش دست و پا، توهم، گیجی، کمی فشار خون، هیپومانیا یا مانیا، تب، تعریق، اختلالات حرکتی و کاهش سدیم خون.

فلوکستین

مسمومیت و درمان:
آشفتگی، بی قراری، هیپومانی، و سایر علائم تهییج CNS، تهوع و استفراغ: راه هوایی باید برقرار شده و از تهویه و اکسیژن رسانی کافی اطمینان حاصل گردد. ذغال فعال که می توان آن را همراه با سوربیتول تجویز کرد، ممکن است به عنوان دارویی قی آور یا شستشو دهنده معده مؤثر باشد. تشنجات ناشی از فلوکستین که به طور خود به خود برطرف نمی شوند، ممکن است به دیازپام پاسخ دهد.

نکات تکمیلی در مورد فلوکستین:
– اثر کامل ضد افسردگی ممکن است تا چهار هفته بعد از شروع درمان یا بیشتر دیده نشود.

– درمان افسردگی حاد معمولاً به حداقل چندین ماه درمان مداوم نیاز دارد.

– نارسایی عملکرد کبدی می تواند دفع فلوکستین را به تأخیر اندازد و نیمه عمر دفع دارو را طولانی سازد.

– داروهای ضدافسردگی ریسک خودکشی را در کودکان و نوجوانان و جوانان (18 تا 24 سال) مبتلا به افسردگی و یا سایر اختلالات سایکوتیک افزایش می دهد. بیماران باید از این لحاظ به طور مرتب تحت نظر باشند.

– به علت تضعیف CNS بیماران باید از فعالیت هایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند، خودداری نمایند.

نکات قابل توصیه به بیمار:
– این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. تا معلوم شدن پاسخ CNS به دارو، از انجام فعالیت های نیازمند به هوشیاری خودداری کنید.

– از مصرف فرآورده های الکل دار بدون مشورت پزشک خودداری کنید.

– مصرف در شیردهی: مصرف دارو در شیردهی توصیه نمی شود. در ضمن به علت نیمه عمر بالای آن از مصرف فلوکسین نیز اجتناب شود.

– بروز هرگونه بثورات پوستی یا کهیر، اضطراب یا عصبانیت، بی اشتهایی، احتمال بارداری یا قصد بارداری به پزشک اطلاع دهید.

لینک فلوکستین در سایت دارگ بانک

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>