میوه ملون چیست؟ به همراه تصویر

ملون

ملون meloen در انگلیسی نامی است که به گروهی از میوه ها شامل هندوانه، خربزه، طالبی، گرمک، دستنبو و… اطلاق می شود. اما میوه ای که در بازار به اشتباه با نام ملون فروخته می شود در واقع Galia یا سردا بوده که یکی از اعضای خانواده ملون است. می توان گفت معادل واقعی واژه ملون در فارسی “خربزه” است که خود شامل انواع مختلفی می شود. بنابراین ملون نام یک میوه خاص نیست! بلکه نام گروهی از میوه ها است.

گالیا یا سردا

گالیا یا سردا

خواص ملون :
– کاهش دهنده فشار خون
– دارای فیبر زیاد
– اشتها آور و جلا دهنده پوست
– ملین

بهترین زمان مصرف طالبی برای کاهش فشار خون، چه زمانی است؟
طالبی را بدون شکر باید پیش از غذا خورد. مصرف همراه غذا باعث سوء هضم می گردد. مصرف زیاد طالبی، دستنبو، گرمک برای بیماران دیابتی، ورم روده و سوءهاضمه ضرر دارد و موجب نفخ روده، معده و درد معده می گردد.

ملون

سردا یا گالیا از خانواده ملون

طالبی

طالبی – دارای گوشت سبز رنگ و خطوط مشخص روی پوست

گرمک

گرمک – دارای گوشت نارنجی و بافت خاص

خربزه زرد

خربزه زرد

دستنبو

دستنبو – خوراکی بوده ولی طعم تلخی دارد و شهرت آن برای بوی خوشیست که دارد.

دستنبو میوه ای از خانواده خربزه اما اندازه آن کوچک تر از خربزه است. (به اندازه یک کف دست) طبع این میوه گرم است و بوی خوشی دارد. رنگ آن نارنجی مایل به قهوه ای است. این میوه خوراکی بوده ولی گوشت میوه به تلخی می گراید و بیشتر شهرت آن به خاطر بوی خوشیست که دارد.

سایر انواع خربزه ها:
سرده، نصیری، غوفر، خودیک، علمج، شهری، اله، خراسانی، اشن، هکوی، ملونیا، پهی، کلونده، چگانی، اربوجینا، منون، فقوس، بشقابی، زرندی، کرکو، ملیون، مسربطه.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>