چه مقدار از اتم فضای خالی است؟

اتم

برطبق آخرین نظریه ها، هر اتم دارای هسته و ابری از الکترون هاست که حول هسته در حال گردش هستند. الکترون ها نسبت به ذرات موجود در هسته جرم ناچیزی دارند و عملاً جرم اتم ناشی از جرم هسته است. اکثر فضای موجود در اتم، فضای خالی است. ابعاد هسته در حدود (10به توان منهای 15) متر است و فاصله بین ابر الکترونی و هسته حدود (10به توان منهای 10) متر می باشد. این یعنی ابعاد هسته 1/100000 ابعاد اتم است!

برای مثال یک کره به شعاع 1سانتیمتر را به عنوان هسته اتم در نظر بگیرید. به نظر شما الکترونها در چه فاصله از این کره قرار خواهند داشت؟
پاسخ: الکترون ها در فاصله 1کیلومتری از کره فرضی ما در حال حرکت خواهند بود! و مابین هسته و الکترون تماماً فضای خالی است!
اتم
حال اجازه دهید مسئله را به صورت ژرف تری به بیش ببریم. اگر موضوع وجود فضای خالی داخل اتم ها را در مورد بدن خودمان به کار بریم، نتیجه این خواهد شد که تمام جرم بدن ما با حذف تمامی فضای خالی بین اتم ها در بخشی از نوک سوزن جا خواهد گرفت! (یعنی در یک صدم یک میلیمتر جا خواهد گرفت!)
حدود 99.999% از یک اتم را فضای خالی تشکیل می دهد و اگر فضای خالی موجود در اتم های تمامی انسانهای روی کره زمین را حذف کنیم، در حجمی به اندازه ی یک حبه قند جا خواهند گرفت!
فضای خالی بین اتم ها
حال این پرسش به ذهن می رسد که چرا نور از بدن ما رد نمی شود و یا نمی توانیم دست خود را درون اشیاء (که از اتم تشکیل شده و پر از فضای خالی است) فرو کنیم!؟
پاسخ وجود نیروی الکترومغناطیس بین ذرات اتم است. الکترومغناطیس، الکترون ها و پروتون ها را در داخل اتم ها پیش هم نگه می‌دارد. درحقیقت حامل همه‌ٔ نیروهای درون مولکولی٬ نیروی الکترومغناطیسی است. (منبع) در واقع وجود این نیروست که مانع می شود نور نتواند از فضای خالی بین اتم ها عبور کند و وجود همین نیروست که اجازه نمی دهد دستمان را داخل اشیاء جامد فرو کنیم.
اتم چیست

چون محدوده اثر نیروی الکترومغناطیس بی نهایت است، حدود اشیاء نیز قاعدتاً باید بی نهایت باشد! ولی چرا ما اشیاء را محدود می بینیم؟
حدس زده می شود که دلیل آن این باشد که ما بُرد اشیاء و ابعاد آن را تا جایی می بینیم و حس می کنیم که از آن به بعد نتوانیم بر نیروی الکترومغناطیس موجود در اتم های آن جسم غلبه کنیم و آن مرز را حدود یک جسم تعریف می کنیم!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ / اشتراک‌گذاری

3 نظر

 1. avatar
  مهدویان

  عالی بود. چند صفحه از سایت رو دیدم. کارتون عالیه. طراحی سایت هم خیلی جالبه. موفق باشید.
  به ما هم سری بزنید.
  آگهی90
  Agahi90.ir

 2. avatar
  سارا

  درود
  متن روی عکس که درباره حجم اتم هست از چه کسی هست؟ لطفا با ذکر منبع.

 3. avatar
  sina

  پس چرا میگن اگه کره زمین رو فشرده کنیم میشه اندازه یک توپ پینک پنگ؟ یعنی کره زمین همه نترونش اندازه یک توپ پین پنگه؟ با عقل جور درنمیاد. یه مثال درست حسابی برای فضای خالی اتم و نترون بزنید؟

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>